• Index
  •  » Leśnica
  •  » ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

#61 2012-12-05 17:49:09

Kamil Kędzior

Moderator

Zarejestrowany: 2007-03-14
Posty: 520
Punktów :   11 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Czekamy wiec na decyzje prezydenta - lubi meskie rozmowy to moze w koncu podejmie meska decyzje

Offline

#62 2012-12-06 15:12:13

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Pan Minister Boni potwierdził dziś we Wrocławiu informacje, które podawałem wcześniej, potwierdził także potrzebę pilnych zmian w ustawie o o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tzw. śmieciowej: "Jeszcze przed świętami zmiany w ustawie śmieciowej przejdą przez Senat i Sejm. Znajdzie się w nich również system mieszany naliczania opłat - powiedział Boni." Podaję za Gazetą Wrocławską: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ … ,id,t.html

Offline

#63 2012-12-06 15:22:12

Arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Jerzy Michalak napisał:

Pan Minister Boni potwierdził dziś we Wrocławiu informacje, które podawałem wcześniej, potwierdził także potrzebę pilnych zmian w ustawie o o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tzw. śmieciowej: "Jeszcze przed świętami zmiany w ustawie śmieciowej przejdą przez Senat i Sejm. Znajdzie się w nich również system mieszany naliczania opłat - powiedział Boni." Podaję za Gazetą Wrocławską:

to dobra wiadomość

natomiast dla Wrocławia niewiele sie zmieni, gdyz powrócą stawki z ostatniego projektu.


Panie Jerzy, dla mnie to jest żenada, jak wasz klub broni się przed ujawnieniem kalkulacji na podstawie której powstały stawki za wywóz smieci, przeciez to nie jest tajemnica handlowa

sa więc dwie możliwości:
1. ktos robił kalkulację na kolanie, i ta kartkę zgubił i teraz jest wstyd
2. ukrywacie coś

#64 2012-12-07 10:32:30

tolek_88

Member

Skąd: Marszowice
Zarejestrowany: 2007-11-06
Posty: 413
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

To prawda, że w związku z nową ustawą każdy będzie musiał zakupić na własność 5 kubłów na śmieci? Nie będzie tak jak teraz dostarczać ich firma wywożąca śmieci?

Offline

#65 2012-12-07 13:33:21

 szczepan

Member

Zarejestrowany: 2012-10-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

podpinam się pod post tolka_88 i przypoinam z moimi pytaniami:
--------------------------------------------------------------------------
"Wszyscy mówią i piszą o kosztach, nie mówię, że nie są ważne, bo mnie to też dotknie, ale może, ktoś napisze co zwykły Kowalski z tego będzie miał, jak będzie drożej?

Jak segregować to będzie taniej tzn.? Dostaniemy od gminy dodatkowe pojemniki lub worki?
Co jaki czas będą z domu odbierane?"
--------------------------------------------------------------------------

bo na razie padły tylko ogólniki:
"bez dodatkowej opłaty gmina musi odebrać każdą ilość i każdy rodzaj odpadów"

Offline

#66 2012-12-07 14:16:00

tolek_88

Member

Skąd: Marszowice
Zarejestrowany: 2007-11-06
Posty: 413
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Dzisiaj, w Radio Wrocław, padło zdanie w stylu: Ty Filip mieszkasz w domku, więc będziesz musiał kupić 5 pojemników, po 300 PLN każdy.
Bardzo mnie to interesuje, bo to wychodzi 1500PLN ekstra, na dzień dobry.

Offline

#67 2012-12-07 14:31:55

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Przypomnę zatem swoje pytania i dodam nowe:
Czy płacący więcej będą mieli większy kubełek?
Co z przedsiębiorcami (zaśmiecenie naszych okolic to w dużej mierze warsztaty samochodowe etc.)?
Jak będzie z odbiorem nietypowych przedmiotów (wielkogabarytowe - np. wersalka, niebezpieczne - np. akumulator, inne - np. gruz) - również spod domu?

Spodziewam się, że na większość pytań nikt nie zna odpowiedzi - ale może warto je zebrać i przemyśleć w gronie decydentów. Panie Jerzy?

edit: @tolek, jeśli będzie tak, że każdy będzie musiał kupić swój kubełek, to firmy śmieciowe będą tanio sprzedawały te, co już mają (wiem, że wyjdzie drożej niż za darmo, ale nie powinno wyjść 300 zł)

Ostatnio edytowany przez Bodiniusz (2012-12-07 14:33:13)

Offline

#68 2012-12-07 17:10:25

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

We wtorek zbieramy się wewnątrz naszego klubu, aby dalej rozmawiać o śmieciach. Dziękuję Wam za pytania, które z pewnością wykorzystam w dyskusji, a po posiedzeniu zdam relację na forum.

Offline

#69 2012-12-09 15:09:34

Radian

Member

Zarejestrowany: 2011-04-15
Posty: 32
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Jerzy Michalak napisał:

...A.

Gmina jest zatem zobowiązana do odbioru każdej ilości śmieci, za z góry określoną stawkę.

Przychody z tytułu opłat stanowią dochód gminy, który może być wydany wyłącznie na cele wskazane w ustawie.

Art. 6r.
1. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi dochód gminy.
2. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
1) odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
3) obsługi administracyjnej tego systemu.
...

Jeśli chodzi o dochód gminy - to jasno wskazuje art. 6r. pkt1.
Art. 6r pkt. 2 wcale nie mówi, że gmina musi wszystko przeznaczyć na koszty funkcjonowania systemu odpadami, tylko, że z tego dochodu musi pokryć koszty funkcjonowania tego systemu. Z nadwyżką może sobie zrobić co chce - a więc na premie dla notabli i łatanie dziury budżetowej też.

Więc pisanie na forum, że opłata jest przeznaczona jedynie na gospodarowanie odpadami jest mydleniem nam oczu i podawania bezczelnego kłamstwa.

Jak wcześniej było poruszone - przy okazji wprowadzania nowego podatku, próbuje się przeforsować jak największe "dojenie" wrocławian na pokrycie nieekonomicznej polityki miasta, podejmowanych nieodpowiedzialnych decyzji otoczenia prezydenta oraz premii dla notabli będących "przy korycie" na najróżniejszych stanowiskach (nie tylko prezesowskich) - premia jest zawsze furtką pozwalającą na wyciągnięcie dużej kasy z miasta, nieporównywalnie większą niż pensja jaką się dostaje.

Offline

#70 2012-12-10 15:51:39

Zbigniew Wojciechowski

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Dzisiaj otrzymałem z ALBY podwyżkę na przyszły rok o blisko 40%, którą ponoć zafundował Marszałek Województwa. Teraz czekam na ruch Dudiego . Jest wesoło.

#71 2012-12-13 10:56:49

 szczepan

Member

Zarejestrowany: 2012-10-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Do powyższego, artykuł:
Za śmieci we Wrocławiu zapłacimy drożej już od Nowego Roku
Cały tekst: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3674 … z2EvMpzXsN

źródło: gazeta.pl

Offline

#72 2012-12-13 14:44:26

Nowy

New member

Skąd: Stabłowice
Zarejestrowany: 2012-12-10
Posty: 7
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Całkowity brak informacji o proponowanych zasadach naliczania opłat i warunkach realizacji usługi potwierdza złą wolę urzędników tj. chęć maksymalnego (zacytuję bo adekwatne) wydojenia mieszkańców.
Żaden z systemów nie jest przedstawiony precyzyjnie, a i tak widać, że jedyne co ma na celu to zwiększenie opłat - nie poprawa jakości gospodarowania odpadami.
Jak się domyślam:
- jeśli nie kupię sobie pojemników to nie mam segregowanych śmieci - płacę wyższą stawkę,
- kupiłem pojemniki to inwestycja, która przy różnicy opłat zwróci się może za 3 lata, jeśli nikt w tym czasie nie ukradnie mojego pojemnika,
- jeśli będzie wariant ze składnikiem zużytej wody to nie myję plastików i w lecie pudełka po jogurtach są siedliskiem "wszystkiego co najlepsze" i generują smród,
- jeśli mam młynek do odpadów to w nagrodę za mniejszą ilość odpadów stałych mam składową za wodę,
- prawo i zasady są (powinny być) równe dla wszystkich - więc jak będą rozliczani i kontrolowani mieszkańcy domów wielorodzinnych?
...
Czy są jeszcze jakieś sposoby żeby mieszkańców "walić w rogi"?

Teza
Człowiek jest stworzeniem z natury leniwym i jeśli ma możliwość wyboru to śmieci wyrzuci do kubła a nie do lasu.

Analiza
Skoro nie ma pojemników (przepełnione albo daleko, a na dodatek przy transporcie trafiają do jenej ciężarówki i są ponownie sortowane) wariant łatwego i zgodnego z zasadami pozbycia się śmieci jest utrudniony.
Jest narzucony system rozliczenia, który nie wspiera sortowania i zmniejszania iloci odpadów bo podstawą jest 40l na łeb albo m2 - zaczyna się "kombinowanie". Nie ma akcji np. kontener raz w miesiącu w ustalonym miejscu na "duże" śmieci - to pojawia się wysypisko takie jak przy Starogajowej.

Wniosek
Dopóki proponowane systemy nie będą wspierały właściwego gospodarowania - skutek będzie odwrotny.
Ludzie wybiorą najmniejszy możliwy pojemnik i nie będą sortować odpadów - małe wpływy i duże koszty dla firmy oczyszczającej. A reszta śmieci dopiero będzie się pojawiać w lesie!

Propozycja
Jeśli browary stać na rozdawanie butelek to należy obciążyć ich opłatą ekologiczną zapewniającą pełny recycling opakowań szklanych. Kupując piwo kaucja będzi taka jak cena napoju - wszytkie butelki wrócą do sklepu (nawet te z lasu).

Korzyść
Małe koszty obsługi pojemników do segregowania szkła, bezpieczne dla dzieci i psów parki i lasy - skończy się tłuczenie butelek.

Offline

#73 2012-12-13 21:01:48

Kostek

Member

Zarejestrowany: 2012-11-24
Posty: 13
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Niech ktoś mi wyjaśni, proszę, bo przyznaję, że nie rozumiem...

Pan Jerzy pisze, że opłaty zwiekszą się, bo operator - nowa spółka, bedzie musiała zabierac wszelkie odpady.
Stąd podwyżka.
Podobnie jak kolega ze Zlotnik dostałem z Alby informację o podwyżce na mój 120 litrowy kubełek. Cennik obejmował też większe gabaryty kubełków.


Moje pytanie brzmi: skoro operator bedzie miał zabierac każdą ilość śmieci, nie wnikając czy posegregowaną, czy nie - to dlaczego to rozbicie na litraż? Alba chce dorobic przez pół roku do wejscia operatora, czy faktycznie opłata będzie zależała od metrów, czy czego tam sobie urzad wymyśli + litraza kubła?

Coś mi się nie chce wierzyć, by ALba wypadła z rynku. O co chodzi?

Offline

#74 2012-12-13 22:22:36

Arek

Gość

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

cały problem tkwi w RIPOKach, czyli regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów komunalnych...ponieważ dał dupy nasz wojewoda i oddał monopol na najbliższe miesiące w ręce firmy Chemeko.
Wrocław tylko tam może oddac śmieci, bo według wojewódzkiego planu gospodarki odpadami istnieje regionalizacja. Mają byc budowane i oddane do uzytku kolejne dwa RIPOKi w przyszlym roku, ale dopoki ich nie zobaczę to nie uwierzę...po drugie, nie wierzę również w ich konkurowanie między sobą...myślę, że 3 właścicieli dogada się ze sobą co do stawki za 1 tone smieci, bo to sa prywatne firmy

dla przykładu w wielu miejscach Polski powstały związki gmin, które uruchomiły własnymi nakladami finansowymi własne RIPOki....ale Wrocław olał temat i teraz jest na łasce i niełasce prywaciarzy...i niech nikt nie pieprzy że Chemeko czy Veolia czy Transformers będą miały wzgląd na kieszenie Wrocławian...to jest biznes

powiem więcej, właściciele RIPOKów maja prawo podnieśc cenę raz do roku, i nie ogranicza ich co do kwoty żadna ustawa, jak np. jest to w przypadku podatku od nieruchomości, gdzie jest maksymalna stawka


w tej chwili sa RIPOKi w Polsce, które ustaliły cenę za tonę na poziomie około 240 zł...natomiast tona śmieci z dowozem do Rudnej...koło Lubina!!!!, będzie kosztowała około 420 !!!


tak więc wina jest zarówno po stronie gminy jak i wojewody


ciekawostką jest również problem, że firmy które będą startowały w przetargach nie wiedzą jeszcze jak skalkulowac koszty, gdyż do tej pory liczyli nas za objętośc śmieci, a teraz będą musieli płacic RIPOKom za tonaż....a śmieci śmieciom nierówne,,,,tam gdzie ktoś pali węglem a potem sypie popiól do kubła to czasami dwóch silnych mężczyzn ma problem żeby takiego szarpnać



i jak do tego wszystkiego dodamy chęć Rafała D. żeby jeszcze mocniej nas wycisnąc z kasy....to tak czy siak dostaniemy mocno po kieszeni....bo ja w te zapewnienia że Ekosystem ma działać nonprofit nie wierzę

#75 2012-12-14 01:20:46

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

@Kostek, doczytaj dokladnie - cennik alby dotyczy okresu do wejscia w zycie nowych zasad...
Reszta zgodnie z tym, co napisal Arek,

Offline

  • Index
  •  » Leśnica
  •  » ŚMIECI - znowu popieprzyło Dutkiewicza?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lesnica.pun.pl wellness Ciechocinek żarówka do piekarnika wrocław