#1 2009-11-12 18:42:15

Jerzy Michalak

Member

Zarejestrowany: 2007-12-02
Posty: 433
Punktów :   -9 

Co możemy/powinniśmy zrobić?

Do Gazety Leśnickiej wysłałem następujący list, liczę bardzo na Wasze komentarze:

Co możemy/ powinniśmy zrobić dla Leśnicy?

Szanowni Państwo,

list ten napisałem, bo wielu Mieszkanców, którzy przychodzą do Rady Osiedla ze swoimi postulatami, zwróciło mi uwagę na pewien fakt: Nie zawsze, my jako Mieszkańcy, także członkowie Rady Osiedla, staramy się żądać dla Leśnicy (mówię o Leśnicy rozumianej administracyjnie, więc także o osiedlach: Marszowice, Stabłowice, Ratyń, Złotniki, Żar, Żerniki Nowe) maksimum korzystnych rozwiązań. Działać tak, aby uzyskać dla Osiedla 100%. Przykładem takiego myślenia może być

sprawa komisariatu Policji w Leśnicy.

Kto był w Komisariacie Policji przy ul. Jeleniogórskiej wie, że nowa siedziba dla Policjantów jest niezbędna. Na nowy komisariat przystosowano, nakładem wielu milionów złotych, budynek przy ul. Średzkiej. Do odnowionego budynku wprowadzą się niebawem policjanci, ale pełnić służbę będą wyłącznie do godziny 16.00, zaś centrum dowodzenia, decydujące o rozdzielaniu patroli na interwencje, znajdować się będzie w Komisariacie przy ul. Połbina na Kozanowie. Zmiany takie, jak się dowiadujemy, są podyktowane koniecznością racjonalnego wykorzystania istniejących w Policji etatów, według zasady- mniej policjantów za biurkiem (np. na dyżurce w komisariacie), więcej do patrolowania ulic. Cieszy nas nowy budynek policji, ale czy jednak możemy mieć pewność, że, w razie gdy zgłoszone zostaną dwa równorzędne wypadki, policjant z Połbina, wyśle radiowóz najpierw do Leśnicy?

Kwestia budowy nadajnika sieci komórkowej na wieży kościelnej przy ul. Skoczylasa.

Od wielu miesięcy Mieszkańcy okolic Kościoła przy ul. Skoczylasa, starali się w ramach procedur prawnych nie dopuścić do budowy nadajnika wewnątrz kościelnej wieży. Nadajnik z zewnątrz nie będzie widoczny, ale urządzenie to będzie przecież emitować, być może szkodliwe dla ludzi, fale elektromagnetyczne. Uważam, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w centrum naszego Osiedla, na terenach gęsto zamieszkałych przez ludzi, nie powstawały stacje bazowe telefonii komórkowej, a jeśli już miałyby być budowane, to na wysokich masztach. I nie chodzi tu o konfliktowanie parafian i powszechnie lubianego Księdza Proboszcza. Może trzeba znaleźć inne źródła utrzymania dla zabytkowego budynku kościoła, i ogromna w tym rola samych parafian, niż pieniądze pochodzące z udostępnienia kościelnej wieży?

Ciągle powinniśmy się także dopytywać:

Kiedy będzie budowana obwodnica Leśnicy?

Wydawało się, że budowa obwodnicy jest tylko kwestią czasu. Dowiaduję się jednak niedawno, iż część obszaru, po której ma iść obwodnica, wbrew intencjom Miasta, została wpisana do unijnego rejestru "Natura 2000". Mamy zatem naszą lokalną "Rospudę" i lokalny problem z nowym przebiegiem obwodnicy. W związku z tą sytuacją odżyła koncepcja by tę obwodnicę przeprowadzić przez południową cześć Leśnicy, w okolicach ulic Płońskiego i Rubczaka. Nie uważam, aby było to dobre rozwiązanie- odciążona zostanie ulica Średzka, ale kosztem innych, także gęsto zamieszkałych części Osiedla. Nie możemy nie zabrać głosu w sprawie jak najkorzystniejszego przebiegu tej trasy.

Może Towarzystwo Miłośników Leśnicy?

Pewien Francuz, hrabia de Tocqueville, zachwycał się, że w Ameryce, obywatele Stanów zrzeszają się, tworzą stowarzyszenia, biorą aktywny udział w życiu społecznym, by wpływać na władzę i ją kontrolować. Może dojrzeliśmy już do tego, aby takie stowarzyszenie, Stowarzyszenie Miłośników Leśnicy utworzyć? Nie mam złudzeń, co do tego, że do stowarzyszenia zapisze się połowa Mieszkańców. Chciałbym tylko, aby ci aktywni Mieszkańcy spowodowali, ze ci, którzy wolą stać trochę z boku, będą bardziej interesować się swoją "małą ojczyzną", i swoją akceptacją wesprą tych aktywnych. Dlatego cieszę się, że MOPS jest inicjatorem spotkania "Partnerstwo dla Leśnicy". Na pewno pójdę na to spotkanie, do "Zamku", 19. listopada. I nie chodzi o to, aby wyręczać Radę Osiedla, której sam jestem członkiem. W niektórych sprawach, np. budowy nadajników telefonii komórkowej, zagospodarowania przestrzennego, przebiegu ulic, takie stowarzyszenie może być bardziej skuteczne niż Rada, dlatego, że stowarzyszenie może być stroną postępowań administracyjnych, a Rada nie.

Proszę Państwa o namysł nad powyższymi kwestiami. Myślę, że cała Rada Osiedla czeka na uwagi i inicjatywę Mieszkańców.

Pozdrawiam Leśniczan, wszystkich.

Jerzy Michalak

Offline

#2 2009-12-02 18:53:39

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Witam,

mam jedno pytanie - nie do końca jestem zorientowany.
Otóż chodzi mi o działkę nr 2/4 AM14 Złotniki (położona w trójkącie między Złotnicką, Solińską, rz. Ryńką). Słyszałem o planach właściciela wybudowania hotelu.

Brak na tej działce MPZP. Brak działek sąsiednich. Wg Studium (obecnego i nowego), ta część to obszar KAM.

Wydaje się zatem, że nie ma najmniejszych szans na takie przeznaczenie działki... ale niestety życie potrafi zaskakiwać..

Moje pytanie jest następujące: czy w przypadku ustalania warunków zabudowy czy innych tego typu dokumentów, które pozwolą ewentualnie na budowanie w tym miejscu, Rada Osiedla będzie zapytywana o opinię?

Pozdrawiam

Offline

#3 2009-12-02 19:02:05

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Proszę o zadbanie o Park Złotnicki:

- Upewnienie się w Urzędzie Miasta, że po pracach kanalizacyjnych (tzw. odtworzenie nawierzchni) możliwy będzie swobodny wjazd rowerem (obecnie wstawiono wysokie krawężniki na wjazdach); oraz stan zieleni będzie doprowadzony do ładu (zniszczonych krzewów i drzew nie odtworzy się wprawdzie, ale chodzi o usunięcie bałaganu, gruzu, śmieci itd., odtworzenie trawników)

- Utwardzenie wejścia do Parku od strony ulicy Solińskiej/Złotnickiej oraz fragmentu ul. Solińskiej - obecnie w wyniku rozjeżdżenia tego miejsca przez ciężki sprzęt budowlany, nawet długo po deszczu, utrzymuje się głębokie błoto

- Zabezpieczenie historycznych grodów (szczególnie młodszego) przed dalszą dewastacją przez quadowców i crossowców

- Utwardzenie/wyrównanie głównych tras komunikacyjnych (rowerowo) ze wschodu na zachód parku (oprócz błota jest tam masa luźnych kamieni, tłucznia itd.)

- Zadbanie o czystość cieków wodnych. Obecnie mają one kolor i zapach przypominający szambo. Co ciekawe, największe stężenie zapachów jest odczuwalne głównie przy Ośrodku Szkolno Wychowawczym (wejście od strony Złotnickiej - ciekawe, bo państwowa instytucja nie powinna ryzykować wypuszczania ścieków do środowiska)

- Próbę poprawy bezpieczeństwa: wieczorne patrole policyjne, w szczególności w pogodniejsze dni.

Pozdrawiam

Offline

#4 2009-12-02 19:10:49

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Kolejna wspominana przeze mnie rzecz: bezpieczeństwo na ul. Złotnickiej.

Ulica Złotnicka to ciąg pieszo jezdny. Droga do szkoły podstawowej zachodniej części osiedla. Droga do tramwaju dzieci z Ośrodka Szkolno Wychowawczego. Droga dzieci, matek z dziećmi do parku.

Szerokość 5 metrów, brak chodnika.


Tymczasem to główna droga przelotowa z zachodu miasta na południe - ma mniejsze znaczenie dla mieszkańców Złotnik (mieszkańcy zachodnich złotnik chętnie wybiorą ul. Żwirową, wschodnich: Kielecką, Zakopiańską). Wykorzystywana jest głównie jako tranzyt samochodów spod Wrocławia i z zachodnich dzielnic miasta do:

- Lotniska (szczególnie, że budowany nowy terminal jest jeszcze bardziej przesunięty na wschód od poprzedniego)
- Bielan Wrocławskich, aby ominąć Centrum
- do rozwijających się terenów przemysłowych Jerzmanowa i okolic (kolejne zakłady się budują)
- co najgorsze - po otwarciu pierwszego etapu autostrady (AOW) właśnie do niej (w szczególności: ul. Przybyły wlot w Graniczną będzie miała z nakazem skrętu w prawo)


Proszę o zapewnienie bezpieczeństwa pieszych na tej ulicy.
Próbę przeniesienia/rozłożenie ruchu na sąsiednie ulice (z chodnikami!).
Poprawienie próby ograniczenia prędkości.



Pisałem o tym od dawna - obecnie dochodzą nowe obserwacje: AOW kończąca się na Granicznej, Przybyły z nakazem skrętu w przeciwną stronę, nowe zakłady na Jerzmanowie.
Pojawiają się również obserwacje wykorzystania ulicy jako tranzytu - mimo znaków zakazu ruchu i utrudnień, już teraz jedzie tędy sporo tranzytowych samochodów.
Progi zwalniające są niestety mniejsze niż poprzednie (i mniejsze niż na projekcie!!!), niestety często zdarzają się niebezpiecznie szybko jadący kierowcy.

Proszę choćby spojrzeć na daty: otwarcie I etapu AOW IQ2010, otwarcie OI IVQ2012!

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Bodiniusz (2009-12-02 20:34:06)

Offline

#5 2009-12-02 19:16:29

Bodiniusz

Member

Skąd: Złotniki
Zarejestrowany: 2007-03-31
Posty: 414
Punktów :   

Re: Co możemy/powinniśmy zrobić?

Obecnie w Radzie Miasta dla osiedla Złotniki - terenu Ośrodka Szkolno Wychowawczego, przy ul. Kieleckiej i sąsiadujących opracowywany jest MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego).

Proszę o informację jaki jest cel takiego opracowania i jakie są planowane założenia - plan dotyczy miejsca zurbanizowanego, więc jedyne co przychodzi na myśl, to próba sprzedaży i przekwalifikowania Ośrodka (nb. wyremontowanego niedawno za pieniądze podatnika).

Proszę o informację, jakie są plany odnośnie tego miejsca i jakie jest w tej sprawie stanowisko Rady.

Pozdrawiam

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hotels-world.pl Casa do Sândalo Boutique Guest House zaręczyny w wellness Ciechocinek Komornik Szczecin treningi personalne kraków